Rozszerzona opcja kierowania Life Events, jeszcze większe reklamy tekstowe w wyszukiwarce oraz wykluczanie treści kontrowersyjnych.

Google nie zwalnia tempa i niemal każdego dnia zaskakuje nas jakąś nową funkcjonalnością w Google Ads. Platforma bardzo szybko chce do siebie przekonać marketerów i oferuje nam coraz to nowsze sposoby targetowania. Z drugiej strony dodaje nowe opcje, a stare – często lubiane przez specjalistów, zabiera! Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was wpis z podsumowaniem trzech nowinek, które zaskoczyły nas w nowym panelu w ostatnim czasie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o live events, powiększającymi się reklamami tekstowymi w wyszukiwarce oraz usuniętą opcją wykluczania treści kontrowersyjnych w kampaniach na YT w znany już wszystkim sposób.

Rozszerzona opcja Life Events jest już dostępna!

Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do opcji kierowania reklam po wydarzeniach z życia. Do tej pory mogliśmy skorzystać z Life Events:

  • planowany ślub i wesele
  • przeprowadzka
  • ukończenie studiów

Opcja jest dostępna zarówno dla kampanii GSP w sieci reklamowej, jak i na You Tube. Od jakiegoś czasu Google zapowiadał rozszerzenie tego rodzaju targetowania o nowe kategorie. Nie spodziewaliśmy się jednak, że będą one tak precyzyjne. Zerknijcie na poniższe screeny i przekonajcie się sami:

Szczególnie ciekawą opcją wydaje się być kierowanie reklam na osoby remontujące dom oraz osoby starsze, których jest coraz więcej w polskim internecie i nie można tej grupy lekceważyć.

Wgląd do pełnej infografiki wykonanej przez Agencję UX Symetriahttp znajdziecie tutaj

W raporcie sporządzonym przez interaktywnie.com z 2017 czytamy, że: „70 proc. internautów w wieku powyżej 55 lat korzysta z internetu każdego dnia. Czas spędzony przez nich w sieci rośnie. Szukają w niej głównie wiedzy i informacji, w tym dotyczących ich hobby. Internet ma być dla nich funkcjonalny i użyteczny. Robią w nim przemyślane zakupy, poświęcając czas na porównania cen i ofert. Wybierają produkty tańsze niż w sklepach stacjonarnych lub takie, których zakup jest wygodniejszy online np. bilety lotnicze czy na pociąg. W obawie przed koniecznością odesłania z powodu niedopasowania np. odzieży czy obuwia, wybierają tradycyjne zakupy.”

Cały artykuł do przeczytania w tym miesjcu.

Dodatkowo wśród opcji kierowania możemy znaleźć szczegółowy podział internautów na rodziców dzieci w konkretnym przedziale wiekowym.

Kierowanie po stanie cywilnym oraz wykształceniu to także nowa opcja, którą warto będzie przetestować w przyszłości, zwłaszcza jeżeli nie dysponujemy zbyt wielkim budżetem, a zależy nam na dotarciu do wyselekcjonowanej grupy odbiorców.

Jeżeli w swoim portfolio mamy developera lub promujemy usługi związane z ochroną domów zainteruje nas z pewnością opcja targetowania:

Oczywiście wszystkie z tych opcji kierowania można dowolnie miksować czy wykluczać w swoich kampaniach. Ogranicza Was tylko brief klienta. Pamiętajcie jednak, że tak wybrane grupy docelowe mogą mieć niewielki potencjał. Sami jeszcze nie testowaliśmy takiego targetowania, więc jeżeli chcecie się z nami podzielić wnioskami, zapraszamy do komentowania.

Acha, i jescze jedno! Póki co możemy skorzystać z tych funkcjonalności tylko w kampaniach na YouTubie i GSP. Mamy jednak nadzieję, że szybko zostaną one również wdrożone w sieci reklamowej i będziemy mogli to przetestować w swoich kampaniach w Google Display Network.

Reklamy tekstowe znowu rosną

Na niektórych kontach mamy już możliwość powiększania swoich reklam tekstowych o kolejny nagłówek (już trzeci) oraz o rozbudowanie opisu o kolejne 10 znaków. W najświeższej opcji zatem nasze reklamy mogą mieć aż 3 nagłówki po 30 znaków każdy oraz opis zawierający aż 90 znaków (poprzednio 80 znaków). Znaki liczone są oczywiście ze spacjami.

Pro tip jest taki by w nagłówkach kończyć zdania/frazy. Stary myk z przenoszeniem treści między linjkami już tutaj nie przejdzie, bo nagłówki mogą się miksować więc by uniknąć niespodzianek lepiej jest przygotować reklamę. Istnieje możliwość przypięcia pinezki i w ten sposób zablokowania kolejności wyświetlania się nagłówków, ale to rozwiązanie generuje sporo dodatkowych kliknięć i nie sprawdzi się na koncie z bardzo dużą ilością reklam tekstowych.

Jak już jesteśmy przy tekstach reklamowych to zwróćcie uwagę, że teraz można sobie w wygodny sposób podjerzeć historię zmian swojej reklamy.

 

Znika wykluczanie treści kontrowersyjnych

Jak już zdąrzyliście przeczytać znika opcja wykluczania treści kontrowersyjnych w kampaniach na YT. Mniej więcej w połowie sierpnia pojawiło się nowe ustawienie kampanii video, w którym wybieramy zasoby reklamowe.

Obecnie do naszej dyspozycji są:

  • rozszerzone zasoby reklamowe
  • standardowe zasoby reklamowe
  • ograniczone zasoby reklamowe

Każdy z nich jest szczegółowo opisany w tym artykule, dlatego zachęcamy was do analizy tabelek i wybrania dla swoich kampanii najbardziej odpowiedniego typu zasobów reklamowych. Są one różnicowane pod względem użycia wulgaryzmów, treści o charakterze seksualnym, przemocy, narkotyków, obraźliwego języka.

Google Ads Mobile App – czy powstanie?

Wieści z sierpnia głoszą także, że trwają pracę nad powstaniem aplikacji Google Ads, która umożliwiałaby zarządzanie kontami z poziomu smartfona. Byłaby to nie lada gratka dla wielu z nas, więc z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji i pierwsze doniesienia, jak aplikacja wypada po pierwszych testach.

Dziękujemy za uwagę!

Nina Wisniewska
SEM Manager
W K2 Search pracuję od 3 lat i obecnie zajmuję stanowisko Sem Managera. Posiadam komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. Specjalizuję się w branży Health&Beauty. Dla swoich Klientów prowadzę kampanie performencowe, jak i zasięgowe. Jestem pasjonatką internetu i jego możliwości. Na co dzień prowadzę swojego bloga DobreGeny.pl i jeżdżę na rowerze. Jestem wielką fanką zumby i gier planszowych.