SEO a telewizja, czyli linkbaity w praktyce.

Dziś mamy teoretycznie prosty temat, w praktyce jednak jest to zadanie niewdzięczne. Dziś będzie o linkbaitach i jak je robić. Na przykładzie praktycznym.

Definicja

Sama definicja mówi, że „linkbait” jest to każdy typ treści, który zachęca do linkowania. Mamy typy linkbaitów, mówiące o typach treści (najlepiej aby była unikalna etc.). Yada-yada takie… a jak to zrobić praktycznie ?
Ano, w projektach komercyjnych (takich jak strona firmowa, korporacyjna) ciężko jest taki linkbaiting zrobić. Jest to spowodowane faktem, że najbardziej linkowane są treści śmieszne (vide demotywatory) lub erotyczne (vide… pół internetu). W przypadku maszyn do obróbki ze skrawaniem jest to zadanie (eufemistycznie) dość  trudne.

Ewidentną luką definicji jest brak stwierdzenia, że można robić linkbaiting za pomocą innych mediów niż internet. Na przykład za pomocą prasy, radia no i (choć może wydać się to karkołomne) za pomocą telewizji.

Dzień Dobry TVN

Przejdźmy zatem do naszego przykładu. Chciałbym przedstawić firmę Katsu, która zajmuje się produkcją torebek (first link counts ;-).  Jej właścicielka, Kasia Sułkowska sama projektuje i tworzy swoje torby. Są one tak unikalne i interesujące, że zainteresowała się nimi telewizja TVN, zapraszając projektantkę do swojego programu śniadaniowego. Występ Kasi można obejrzeć tutaj.

W efekcie kilkuminutowego materiału sklep katsu.pl przeżył prawdziwe oblężenie.

Efekty ruch

W dniu emisji ruch bezpośredni wyniósł (do czterech odwiedzin z dnia poprzedniego) 4375 wizyty. Wzrost o sto dziewięć tysięcy procent.

Ciekawsze są dane, pokazujące rozkład godzinowy wszystkich wejść dla katsu.pl. O godzinie 10 (a więc w trakcie trwania programu) serwis zanotował ponad 4.600 odwiedzin w przeciągu godziny (oraz krótkie DoS). Dla porównania powiem, że większość serwisów komercyjnych, które obsługujemy mediowo ma ruch mniejszy niż 4,6k / h.

Kolejnym ciekawym aspektem, jest brandowy ruch organiczny. Do tej pory niewielki, eksplodował na poziom 4800 wizyt dla fraz związanych z marką – w dniu emisji. Fraz generujących ruch było 238.

Efekty linki

Na koniec zostawmy sobie ruch odsyłający, czyli linki (linków stworzono więcej ale nie wszystkie wygenerowały wejścia, natomiast dla narzędzi badających linki temat jest zbyt świeży).

Zrzut ekranu pokazuje 19 pozycji, które przekierowały wizyty (de facto w przeciągu kilku dni było ich kilkadziesiąt).  Zatem mamy to co pozycjonerzy lubią najbardziej naturalne linki, z różnych domen, otoczone niespamerską treścią. Mniam !

Widać jaką potęgą jest telewizja oraz stary, dobry zapomniany marketing. W opisywanym przypadku mamy doskonale dobraną grupę docelową (kto ma czas oglądać telewizję śniadaniową w ciągu tygodnia, w telewizji dla zamożnych?), silne medium i unikalną treść (torebki z filcu). Zatem wieści o śmierci telewizji są mocno przesadzone… a może TVN zacznie sprzedawać SEO ?! :-). Ciekawe jak Google to odfiltruje ^_^ ?!

Wniosek jest też  taki, że nie warto myśleć jedynie o Worpressie, preclach i SWL’ach bo czasem może udać się nam taki „skok na kasę” jak w przypadku katsu.pl, czego wam i sobie życzę.

Uwaga: Nie jest to projekt SEO K2 Search, dane zostały udostępnione przez Właścicielkę.

Redaktor

2 komentarzy do artykułu: “SEO a telewizja, czyli linkbaity w praktyce.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.