Skrypty AdWords – kreator reklam ETA

O rozszerzonych reklamach tekstowych powiedziano przed rokiem niemal wszystko. Wprowadzenie ich do panelu, odbiło się szerokim echem w mediach branżowych i w gronie specjalistów. Lipiec 2016 upłynął pod znakiem tworzenia struktur, zawierających już nowy typ reklamy. Kiedy z początkiem roku 2017, Google przestało wspierać reklamy standardowe (STA), blokując możliwość ich tworzenia i edycji, powoli zaczęliśmy o nich zapominać.

Jednak czy oznacza to, że nie mamy już zupełnie do czynienia z STA? Nie. Na wielu kontach, standardowe reklamy wypracowały sobie (często przez lata) taką historię, że nadal są skuteczniejsze niż ETA. Możemy natknąć się na nie także wtedy, gdy aktywujemy konta lub kampanie nieaktywne od dłuższego czasu – np. wstrzymane w okresie, gdy o ETA mało kto jeszcze słyszał. Rozwiązaniem, które zazwyczaj wdrażamy na początku pracy nad taką kampanią lub kontem, jest dodanie nowych tekstów reklamowych. Według Google’a, dobrą praktyką jest umieszczenie przynajmniej trzech reklam rozszerzonych w każdej grupie.

Łatwo sobie wyobrazić, że przekształcenie kilkudziesięciu (a nawet kilkuset) STA na ETA to godziny spędzone nad arkuszem w Excelu. I tu z pomocą przychodzi Google, udostępniając nam skrypt, dzięki któremu możemy sprawnie uporać się z tym zadaniem.

Pierwszy krok, czyli stworzenie nowego skryptu w panelu AdWords, jest większości z Was (mam nadzieję!) doskonale znany. Jeśli nie i będzie to Wasz pierwszy skrypt, wybierzcie na koncie zakładkę „Operacje zbiorcze”, następnie „Skrypty” i kliknijcie w czerwony przycisk „+Skrypt”.

skrypt AdWords dla video

Do pola, które zobaczycie, skopiujcie kod pochodzący z tego źródła, pole „source code”. Teraz dopiero zaczyna się zabawa. Kod będziemy edytować w kilku miejscach: linijce 39 lub 42 (w zależności od tego, czy zmiany będą dotyczyć konta menedżera czy submenedżera), linijce 45 oraz 57. U mnie wygląda to tak:

skrypt adwords

Jeśli porównacie sobie moje linijki 39 i 42, z tymi pochodzącymi z kodu źródłowego na stronie Google’a, zobaczycie, że te Google’owe mają inny kolor i poprzedza je symbol „//”. Ten znak oznacza komentarz – każda linijka, którą on poprzedzi, nie będzie wzięta pod uwagę, gdy uruchomimy skrypt. Aby linijki te pozbawić komentarza, wystarczy usunąć znak „//” z kodu – w tym celu świetnie sprawdza się klawisz Backspace.

W dokumentach Google’a tworzymy nowy arkusz, nadajemy mu dowolną nazwę, którą następnie, wraz z ID arkusza, kopiujemy odpowiednio do linijek 45 i 57 kodu. Skrypt poprosi nas o pozwolenie na wprowadzenie zmian na koncie. By zadziałał, należy kliknąć przycisk „Allow”.

Teraz przed nami ważna chwila. Klikamy „Podgląd”, po czym na maila powinniśmy otrzymać plik konfiguracyjny. Po kliknięciu w otrzymany link, trafimy do naszego arkusza. Plik jest dość szeroki, więc aby jego treść była czytelna, podzieliłam go na dwa screeny:

skrypt adwords ETA 1

Skrypt ETA 2

Wartość, którą należy ustawić to Headline2. Oczywiście możemy dowolnie zmieniać zarówno Headline1, jak i Description – zwłaszcza, że w reklamach ETA, mamy znacznie więcej miejsca na opis. Obok każdego z tych trzech pól, znajdziemy dodatkową kolumnę z funkcją zliczającą pozostałe znaki – to przydatna opcja, jeśli chcemy dodatkowo zmieniać teksty z poziomu arkusza. Domyślnie, „ETA Status” ustawiony jest na „Paused”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z rozwijanej listy wybrać „Enabled”. Wszystkie reklamy, które chcemy opublikować, powinny mieć ustawioną wartość „Yes” w kolumnie „Ready to upload?”. Sama zmiana wartości w tej kolumnie nie spowoduje, że reklamy zostaną dodane. W tym celu należy uruchomić skrypt ponownie. Wszystkie nowe reklamy zostaną oznaczone etykietą To pomoże nam sprawnie je przefiltrować, w celu sprawdzenia ich poprawności.

Agnieszka Wojdalowicz
W K2 Search pracuję od 2016 roku, a specjalistą SEM jestem od 3 lat – głównie dlatego, że lubię pracę z danymi. Jestem certyfikowanym specjalistą AdWords, swoje kompetencje rozwijam głównie w kierunku kampanii typu PLA. W wolnym czasie trenuję Krav Magę. Jestem fanką Pratchetta i Gry o Tron.