SMX Advanced Seattle 2015 – krótkie podsumowanie

Nie przerywając dobrej passy uczestnictwa w ważnych, światowych konferencjach dotyczących SEO, zapraszam na krótką relację podsumowującą mój wyjazd na SMX Advanced Seattle 2015. Pierwsza konferencja z tej serii, która miała miejsce kilka tygodni temu, reprezentowała wysoki poziom, jednak spotkanie w Seattle dla zaawansowanych seowców i marketerów bardzo mnie zaskoczyło – oczywiście na plus!

Zacznijmy od tego, że SEO, choć wydaje się banalnie proste, potrzebuje dobrze przemyślanych działań i strategii, żeby przyniosło dokładnie takie korzyści, jakie chcemy uzyskać. Świadczenie usług dla naszych klientów na bardzo wysokim poziomie z zakresu pozycjonowania i optymalizacji możliwe jest tylko wtedy, kiedy sami będziemy myśleć światowo i nieszablonowo. Choć polskie warunki wyszukiwania nadal są w trakcie rozwoju i nie istnieją na takim samym poziomie co w USA czy UK, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby być inicjatorem zmian i dobrych praktyk w obrębie SEO.

Konferencje, takie jak SMX Seattle, pokazują, które drogi warto obrać, aby wszystkie nasze działania przyniosły wymierne korzyści – zarówno dla agencji, jak i dla klienta (przede wszystkim). Ponadto SMX Advanced to już najwyższa liga konferencji i szkoleń. Tu nie ma miejsca na przypadkowych prelegentów, którzy jedną prezentację powtarzają na kilku wystąpieniach z rzędu – tu każdy ma swoją określoną rolę, a uzasadnieniem jego obecności, jak prelegent jest długie i bogate doświadczenie w konkretnej dziedzinie, w której się specjalizuje.

Informacje praktyczne o SMX Seattle 2015

Konferencję SMX rozplanowano na dwa dni, które od 9.00 do 16.00 (a często nawet do późnych godzin nocnych – afterparty) wypełnione były ciekawymi wykładami. Wszystko działo się w the Bell Harbor’s Rooftop Plaza w Seattle, a pierwsze spotkania miały miejsce już 1 czerwca, wieczorem,  i obejmowały krótkie przywitanie, rejestrację i networking. Na konferencję przybyło ponad 800 osób z najróżniejszych części świata.

2 i 3 czerwca to właściwe dni konferencji SEO&SEM dla zaawansowanych. Cały program obejmował trzy główne panele dyskusyjne: SEO, Paid Search oraz Local, Social & Mobile, a każdy z nich powadzili kompetentni prelegenci z różnych stron świata. My zaś braliśmy udział w jednym z nich – tym, który bezpośrednio dotyczył SEO. Warto zaznaczyć, że SMX Seattle miało swoją specyficzną formę prowadzenia całej imprezy, z wyraźnie narzuconym tempem prezentacji i ewentualnych pytań. Każdy z prelegentów miał ok 20 minut, podczas których prowadził wykład utrzymany w stylu Q&A i co najważniejsze, podstawowe rzeczy były pomijane. Wszyscy skupili się jedynie na informacjach poważniejszych – można było odczuć, że cały program przygotowany jest pod bardziej zaawansowanych w temacie marketerów. Wcale nie powinno dziwić, że tak duże i ważne konferencje odbywają się w USA, w końcu to największy rynek, z największym doświadczeniem w marketingu internetowym. I to właśnie doświadczenie było widać na wszystkich spotkaniach, w których braliśmy udział.

SMX Seattle 2015 – dzień pierwszy konferencji

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od analizy czynników rankingujących, wpływających na wyniki wyszukiwania, które będą miały znaczenie w tym roku i w roku następnym. Wystąpienie to poprowadzili Eric Enge (Stone Temple Consulting), Cyrus Shepard (Moz) i Marcus Tober (Searchmetrics Inc.). Uczestnictwo właśnie w tym wykładzie na SMX Advanced było dla nas priorytetem, z uwagi na to, że czynniki rankingowe zmieniają się niezwykle szybko. A my chcemy wiedzieć, co aktualnie działa i na co zwracać największą uwagę.

Z kolei w prezentacji Successful White Hat SEO In Spammy Industries Bryson Meunier (Vivid Seats Ltd.) skupił się na działaniach SEO w “epoce post-Panda i post-Pingwin”, czyli zasadach White Hat SEO po wprowadzeniu pamiętnych algorytmów Google. Przedstawił zaawansowane sposoby unikania spamu i upewniania się, że Link Building i pozyskiwany content są dobrej jakości, a jednocześnie napędzają ruch na stronie. Zaraz po nim Jessica Bowman z seoinhouse.com opowiadała o celach i priorytetach SEO oraz o tym, co zrobić, żeby strategia SEO, jaką wymyśliliśmy była spójna i właściwie prowadzona przez wszystkie działy zarządzające, które mają na nią jakikolwiek wpływ, czyli A Foolproof Model For Communicating SEO Objectives & Priorities. Ogólnie mówiąc – prezentacja o komunikacji w firmie i zarządzaniu strategią SEO, żeby była spójna i efektywna. Ten panel zakończony został przez Randa Fishkina z Moz z bardzo ciekawą i przydatna prezentacją The Future of Search Signals o mało popularnych czynnikach rankingująych, które według różnych badań, przewidywań i spekulacji będą miały bardzo duże, jeśli nie ogromne znaczenie, w marketingu, w wyszukiwarkach, w najbliższych latach.

Po krótkiej przerwie prelegenci Mike Arnesen (UpBuild) i Carolyn Shelby (Tribune Publishing) rozpoczęli dyskusję Exploring The New World Of Entity Search o zaawansowanych taktykach pozwalających zwiększyć widoczność strony, poza wykorzystaniem standardowych narzędzi. Wspominali m.in. o możliwościach wyszukiwania głosowego za pomocą telefonów i konwersacji oraz przedstawili narzędzia do pomiarów i monitorowania konwersji wynikającej z użycia nietypowych rozwiązań.

Ostatni wykład tego dnia konferencji, czyli Advanced Link Auditing & Best Practices For Acquiring Authoritative Links, prowadzony był przez Ruth Burr Reedy (BigWing Interactive), Megan Geiss (Merkle) i Michaela Nguyena (Connexity / Shopzilla). Temat audytu, dobrych i złych linków cały czas jest na czasie. Prelegenci skupili się na usprawnianiu oceny linków, procesach wyrzekania się wątpliwych linków i taktykach dobrego rozwoju Link Buildingu.

Na sam koniec zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Google – Garry Illyesem, któremu można było zadać najróżniejsze pytania dotyczące wyszukiwarki, które trapiły wszystkich zaawansowanych seowców – i nie tylko.

SMX Seattle 2015 – dzień drugi konferencji

Drugi dzień na SMX Seattle 2015 rozpoczął się od rozmowy z Jerry Dischlerem, Vice President, Product Management, AdWords z Google, który opowiadał o nowościach i zmianach w Google AdWords – o planach rozwoju reklam AdWords w związku ze sposobem zmiany interakcji konsumentów z najnowszymi technologiami. Mimo interesujących treści, po godzinnym wystąpieniu prelegenta, nie zostało dużo czasu na pytania od publiczności, jednak uzyskane wiadomości z pewnością będą cenne.

Po krótkiej przerwie mieliśmy szansę wysłuchać The Latest In Advanced Technical SEO prowadzone przez trzy kobiety – Jenny Halasz (JLH Marketing), Maile Ohye (Google Inc.) – znaną mi już z SMX London, oraz Christine Smith (IBM). Opowiadały o całkowicie technicznych podstawach stron internetowych, związanych z podstawami SEO, które jeśli się je zaniedba, mogą zniszczyć każdą, nawet dobrze przygotowaną strategię.

Na What You Should Be Doing With App Deep Linking dowiedzieliśmy się co nie co o aplikacjach na telefony i tym, jaki stosunek do nich ma Google i Bing. Ian Sefferman (MobileDevHQ) i Justin Briggsby (Briggsby) opowiadali także, jak za pomocą dobrych aplikacji wpłynąć na wyniki wyszukiwania.

Na samym końcu organizatorzy SMX Seattle 2015 zaplanowali Ask The SEOs z Greg Boserem (Consultant), Toddem Friesenem (Salesforce.com), Cindy Krum (MobileMoxie) i Carolyn Shelby (Tribune Publishing), którzy – jako weterani SEO, mieli za zadanie odpowiadać na pytania uczestników konferencji. Nie byłbym sobą, gdybym nie zadał kilku nurtujących mnie pytań, tak więc bardzo chętnie korzystałem z tego przywileju.

Podusmowując…

Podstawową misją SMX Seattle jest inicjowanie i wspieranie rozwoju w branży marketingu internetowego. Właśnie z tego powodu w jednym miejscu połączono wysoko wyspecjalizowane wiadomości z różnych, pokrewnych sobie dziedzin marketingu, by dzięki analizie ich parametrów i zastosowań móc pokazać, co doświadczony seowiec (ale nie tylko) może osiągnąć dzięki umiejętnym wykorzystaniu wszystkich wiadomości na zaawansowanym poziomie. SMX Seattle dużo dla mnie znaczyło – dowiedziałem się kilku naprawdę przydatnych rzeczy, co niewątpliwie wykorzystam w pracy. A kolejne konferencje SMX? Kto wie, może za jakiś czas znowu wezmę w nich udział. Póki co robimy sobie przerwę na uporządkowanie wszystkich wiadomości oraz wdrażanie nowych pomysłów i rozwiązań na strony naszych klientów. Ale niebawem, już w listopadzie, atakujemy http://searchmarketingexpo.com/israel/, czyli całkiem inny obszar niż US czy UK – prosimy o czujność i słyszymy się niebawem.

Redaktor

3 komentarzy do artykułu: “SMX Advanced Seattle 2015 – krótkie podsumowanie

  1. Dobra robota z tymi sprawozdaniami chociaż nie powiem, brakuje mi trochę „mięsa” 🙂 wiadomo, że najlepiej to by było samemu uczestniczyć i nic tego nie zastąpi, ale nie zawsze są takie możliwości. Jakbyś np. wspomniał paroma słowami o treści prelekcji Fishkina (np. o jakich mówił czynnikach), to by było na pewno ciekawiej i bardziej merytorycznie. Na pewno parę blogów SEO by podlinkowało 😉

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.