Testowanie stron docelowych w kampanii AdWords

Zdarza się, że w kampaniach, które prowadzę Klienci proszą mnie o przeprowadzenie testu strony docelowej. Dziś kilka słów o tym jakie narzędzia możemy do tego wykorzystać i czym charakteryzuje się każda z metod.

Jednym z łatwiejszych rozwiązań jakie znam jest „Test strony docelowej” oferowany przez DoubleClick Search (DS).

Jest to funkcja, które pozwala skonfigurować test dosłownie w ciągu  2-3 minut.
Jakie są minusy?
– niewielu reklamodawców korzysta z tej platformy, ze względu na dodatkowe koszty czy po prostu dlatego, że skala ich biznesu nie wymaga wykorzystania, aż tak zaawansowanych narzędzi. Jeżeli jednak wasz klient ma zintegrowaną kampanię AdWords z systemem DS, możecie rozważyć tą opcję.
– dotyczy ona tylko kampanii w wyszukiwarce. A więc jeśli mieliśmy w planach przeprowadzić test na kampanii remarketingowej czy GDN nie wykorzystamy do tego DS.
Jeżeli jednak, żadna z powyższych przeszkód was nie dotyczy, oto jak utworzyć test:

Najpierw wybieramy naszego reklamodawcę i odpowiednie konto wyszukiwarki, a następnie przechodzimy do właściwości słów kluczowych i wybieramy te, które mają wziąć udział w teście. Z rozwijanej listy nad słowami kluczowymi wybieramy opcję „zacznij test strony docelowej”. Przechodzimy do konfiguracji testu.

Pojawia nam się okno, w którym podajemy nazwę testu, kontrolny adres URL oraz eksperymentalny (możemy testować więcej niż dwa), oraz ustalamy jak chcemy procentowo rozłożyć ruch na testowanych stronach docelowych. Klikamy zapisz i nasz test jest już skonfigurowany.
Wyniki testu sprawdzamy w panelu po lewej stronie. Nie ma tu narzuconej minimalnej długości trwania testu.

Co zrobić jeśli DoubleClick Search nie jest dla nas rozwiązaniem?

Możemy pokusić się o utworzenie eksperymentu w Google Analytics.
Musimy jednak wziąć pod uwagę, że eksperyment będzie aktywny dla wszystkich źródeł ruchu, a więc nie tylko dla samej kampanii AdWords. Ze względu na to, że eksperyment obejmuje nie tylko źródło ruchu jakim jest google/cpc często jego konfiguracja nie leży w gestii specjalisty SEM, a bardziej osoby odpowiedzialnej za analitykę w firmie.
Niemniej jednak pokrótce przedstawię kolejne kroki konfiguracji eksperymentu GA.

Oprócz wybranych do testu stron docelowych, potrzebujemy celów, określonych w Analytics. Wyniki każdej ze stron biorących udział w eksperymencie obejmują odsetek użytkowników, którzy ją odwiedzają i realizują cel.
Eksperyment konfigurujemy w zakładce Zachowanie -> Eksperyment.
W pierwszym kroku nadajemy mu nazwę, wybieramy cel eksperymentu i określamy jaki odsetek ruchu ma być nim objęty.

W drugim kroku ustalamy, które strony docelowe wezmą udział w teście.

W trzecim kroku otrzymujemy kod eksperymentu wraz z instrukcją gdzie należy go wpiąć.

Ostatni krok czwarty pozwala nam sprawdzić poprawność wpięcia kodu i uruchomić eksperyment.
Po więcej informacji na temat tej metody odsyłam tutaj.

Co możemy zrobić kiedy z jakiegoś powodu nie odpowiada nam zarówno test DS jaki i eksperyment GA?

Tu z pomocą przychodzi nam (last but not least) Eksperyment kampanii konfigurowany w panelu Adwords.

Na początku chcę zaznaczyć, że za pomocą tego narzędzia możemy testować także inne zmiany w kampanii jak np. nowe reklamy, nowe słowa kluczowe, podniesienie stawki. Ja jednak skupię się na teście strony docelowej.
Od 17 października 2017 Google wprowadziło zmianę w Eksperymencie i obecnie, aby go utworzyć niezbędne jest najpierw utworzenie wersji roboczej kampanii.
W tym celu wybieramy kampanię, na której ma być przeprowadzony nasz eksperyment, klikamy w button w prawym górnym rogu „wersje robocze” i wybieramy opcję „utwórz nową”.

Następnie przechodzimy do zakładki „Wszystkie wersje robocze” w panelu po lewej stronie.

Wybieramy wersję roboczą, którą właśnie utworzyliśmy i w reklamach edytujemy końcowy URL zamieniając stronę docelową z kontrolnej na eksperymentalną (czyli pierwszy z LP 1, który chcemy przetestować ustawiamy na poziomie reklam w naszej kampanii właściwej, a w wersji roboczej zamieniamy LP 1 na LP 2). Nic innego poza tym nie zmieniamy, aby nie zakłócić wyników. Klikamy niebieski buton „zastosuj”.
Pojawi nam się okno, które da nam dwie możliwości wyboru:
– Zastosowanie wersji roboczej do naszej kampanii
– Utworzenie eksperymentu.
Wybieramy opcję z eksperymentem i przechodzimy do jego konfiguracji:

Ustalamy nazwę eksperymentu, datę rozpoczęcia i zakończenia oraz procentowy udział części eksperymentalnej w naszej kampanii. Po kliknięciu „Utwórz” eksperyment będzie skonfigurowany.

Wyniki eksperymentu możemy śledzić na karcie „Wszystkie eksperymenty” po lewej stronie w panelu AdWords:

Jeżeli widzimy, że wyniki części eksperymentalnej są bardziej satysfakcjonujące niż wyniki części oryginalnej możemy je bardzo szybko zastosować do kampanii właściwej klikając niebieski button „Zastosuj”.

Co jeszcze warto wiedzieć o eksperymencie Adwords?

Możemy go w każdej chwili wyłączyć. Ma on zastosowanie nie tylko do kampanii w sieci wyszukiwania (jak w przypadku DS), ale także do kampanii w sieci reklamowej.

Czego nie możemy testować?
– kierowania żadnego rodzaju, w tym: geograficznego, na język, na sieć i na urządzenie;
– funkcji określania stawek;
– budżetu dziennego;
– rozszerzeń reklam;
– harmonogramu wyświetlania reklam;
– ograniczenia liczby wyświetleń;
– wykluczających słów kluczowych na poziomie kampanii.

Więcej informacji na temat eksperymentu znajdziecie pod tym linkiem.

Jak widać sposobów testowania stron docelowych jest sporo i wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.