Nowości od Google – Universal Analytics

Oceń artykuł!

Nowości od Google – Universal Analytics

W tym roku Google co chwila zasypuje nas nowościami. Jedną z nich jest nowa wersja kodu Analyticsa – Universal Analytics. Nowa wersja kodu, zgodnie z  nazwą, pozwala zintegrować dane z kampanii działających poza „ekosystemem” Google.

Google Analytics Universal Analytics

Google Analytics Universal Analytics

Przyjrzyjmy się kilku różnicom między starym kodem, a UA.

1. Wiele modyfikacji,  które wcześniej wymagały zmian kodu jest teraz dostępne z poziomu interfejsu:

– Określenie okresu ważności ciasteczek sesji i kampanii

– Wykluczenie słów kluczowych z raportu bezpłatny ruch. Możemy w ten sposób łatwo przypisać ruch ze słów brandowych do „direct”.

– Wykluczenie określonych domen z raportu witryn odsyłających. Może to być przydatne w sytuacji kiedy nasza ścieżka celu wymaga kroku w innej domenie. Można w ten sposób wyłączyć inicjowanie nowej sesji po powrocie na naszą stronę. W ten sposób możemy to łatwo zmienić. Np. użytkownik przechodzi z ze strony moja.pl na inna.pl i z niej powraca przez link na moja.pl. Standardowo Analytics zarejestrowałby 2 sesje, po wykluczeniu nadal będzie to jedna.

2. Nowa usługa  Analytics dla aplikacji mobilnych pozawala mierzyć zdarzenia zachodzące w aplikacjach i integrować je z UA.

3. Możemy zakładać własne wymiary i dane.

4. Jedną z największych chyba zmian jest możliwość importowania danych ze źródeł offlinowych. Mogą to być dane ze sprzedaży w sklepie, dane z CRM, lub innych źródeł. Jeśli np. online będziemy rozdawać kupony zniżkowe działające offline, teraz w prosty sposób możemy analizować ich skuteczność. W ten sposób możemy uchwycić efekt ROPO (Research Online, PurchaseOffline).

Pamiętajmy jednak, że w nowym kodzie nadal obowiązują ograniczenia. Nie można mierzyć danych pozwalających identyfikować użytkowania. Nie możemy też połączyć danych z danymi z GA. Może zaistnieć sytuacja w której będziemy zmuszeni do używania dwóch kodów. Jako że UA jest nową usługą, wiele możliwości starego kodu jest jeszcze niedostępne. Są to na przykład eksperymenty w treści. Nie działa również większość z nowości wydanych w ostatnim czasie w GA.

Mimo tych ograniczeń UA może być dla wielu firm ciekawym narzędziem posuwającym analitykę  krok dalej. Dla chętnych, zapisy na testy wersji beta trwają na:

https://services.google.com/fb/forms/analyticspreview/

Redaktor

2 komentarzy do artykułu: “Nowości od Google – Universal Analytics

  1. cyt:
    „4. Jedną z największych chyba zmian jest możliwość importowania danych ze źródeł offlinowych. Mogą to być dane ze sprzedaży w sklepie, dane z CRM, lub innych źródeł. Jeśli np. online będziemy rozdawać kupony zniżkowe działające offline, teraz w prosty sposób możemy analizować ich skuteczność. W ten sposób możemy uchwycić efekt ROPO (Research Online, PurchaseOffline).”

    w jaki sposób?

  2. Na wyżej wymienionym przykładnie można zaimportować do Analyticsa dane z użycia kuponów offline. Dana należy przesyłać przez protokół pomiarowy. Szczegóły są w dokumentacji Google dla deweloperów.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.