W poszukiwaniu Partnerów Wyszukiwania

Wszyscy dobrze wiemy, iż przy planowaniu kampanii AdWords istnieje możliwość rozszerzenia kierowania kampanii na sieć wyszukiwania o tzw. Partnerów Wyszukiwania. Wszyscy dobrze wiemy, iż Sieć Partnerów Wyszukiwania umożliwia emisję reklamy wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest mechanizm wyszukiwania Google (gazeta.pl, onet.pl, wp.pl, interia.pl). Ale czy wszyscy wiemy, jak mierzyć wyniki uzyskane dzięki emisji reklamy u wyżej wymienionych Partnerów?

Skąpe dane, jakimi raczy nas AdWords, należy uznać za mało satysfakcjonujące. Wykorzystanie, dostępnych na koncie segmentów, ogranicza się jedynie do zaprezentowania uogólnionych wyników uzyskanych przez Partnerów Wyszukiwania, na tle Wyszukiwarki i Sieci Reklamowej. Z kolei dane dostępne w zakładce Sieć Reklamowa, również nie są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, gdyż dostępne tam statystyki, dotyczące Wybranych lub Automatycznych Miejsc Docelowych, nie zawierają interesujących nas danych.

Z pomocą przychodzi nam Google Analytics, a konkretnie możliwość zastosowania niestandardowego filtru. Przepis jest prosty. Tworzymy filrt.

Typ filtru: Filtr niestandardowy

Zaawansowany

Pola A -> Wyodrębnij A: Odesłanie (//)([^/]*)

Pola B -> Wyodrębnij B: pozostawiamy puste

Dane wyjściowe -> Konstruktor: Definiowany przez użytkownika $A2

Wymagane pole A: Tak

Wymagane pole B: Nie

Zastąp pole danych wyjściowych: Tak

Z uwzględnieniem wielkości liter: Nie

Utworzony w ten sposób filtr zapisujemy i nie pozostaje nam nic innego jak czekać na napływające dane. Oczywiście musimy pamiętać, iż zastosowany filtr nie obejmie danych historycznych, więc zanim otrzymamy jakiekolwiek wyniki, musimy się uzbroić w cierpliwość i odczekać kilka dni.

Minęło trochę czasu i postanawiamy zweryfikować zastosowanie naszego filtru. Gdzie znajdziemy interesujące nas dane dotyczące Partnerów Wyszukiwania? Ścieżka wygląda następująco Źródła odwiedzin > Źródła > Wyszukiwanie > Płatne. Następnie, w Wymiarze Podstawowym, wybieramy Wartość definiowaną przez użytkownika. Naszym oczom ukaże się raport, obejmujący wyniki kampanii kierowanej na Partnerów Wyszukiwania.

Znajdziemy tu informacje ile odwiedzin generuje reklama na www.google.interia.pl, jak dużym współczynnikiem odrzuceń charakteryzuje się reklama na www.szukaj.onet.pl, a także jaki jest średni czas trwania odwiedzin użytkowników klikających naszą reklamę na www.szukaj.wp.pl. W przypadku kampanii, w których zastosowaliśmy opisany powyżej filtr, ruch pochodzący od Partnerów Wyszukiwania, stanowił 4-5% całego ruchu sieci wyszukiwania. Zachęcam tym samym do tego, aby każdy zainteresowany zweryfikował jego potencjał, by następnie z czystym sumieniem, w oparciu o konkretne dane, mógł podjąć decyzję o tym, czy sieć Partnerów Wyszukiwania, w prowadzonych przez niego kampaniach jest opcją zbędną, czy może wręcz przeciwnie.

Redaktor