Walentynki last minute i planowanie kampanii na Dzień Kobiet

Istnieje wiele okazji, które są idealnym momentem dla e-commerców do reklamowania się w Internecie. Po okresie świątecznym następują wyprzedaże, a później przynajmniej raz w miesiącu znajdzie się moment, który należałoby wykorzystać, by zwiększyć naszą sprzedaż. Idealną sytuacją byłoby zaplanowanie takich działań wcześniej – jednak może się zdarzyć, że nie będzie na to czasu albo po prostu o tym się zapomni.

Spóźnione reklamy na Walentynki mają sens?

Oczywiście! Sensu nie mają dwie rzeczy:

  1. Niewykorzystanie momentu w ogóle.
  2. Wykorzystanie momentu w zły sposób.

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, to musimy być świadomi tego, że gdy tylko zbliżają się mniejsze lub większe „święta”, to wyszukiwarka huczy od zapytań. Tak jest również z Walentynkami, które w lutym rządzą w Google. Niewykorzystanie takiego potencjału jest grzechem reklamodawcy. Spójrzcie na screen z Google Trends z 2016 roku:

Google Trends prezent na walentynki

Ucieszą się również księgarnie, ponieważ książki w okresie walentynkowym również są szukane:

Google Trends książka na walentynki

Google

Jeśli chodzi o frazę „prezent na walentynki”, to oczywiście można bać się sporej konkurencji na słowa kluczowe, a co za tym idzie – wyższych stawek za kliknięcie. I w tym momencie możemy przejść do punktu drugiego. Jak możemy źle wykorzystać moment? Złymi prognozami. Wydatki przeznaczone na reklamę mogą okazać się wyższe niż przychód, który możemy wygenerować, ponieważ cena produktu jest dość niska. Z drugiej zaś strony promowanie ofert droższych prezentów, np. tabletu czy smartphone’a, również mija się z celem. Na zakup takich produktów użytkownik potrzebuje trochę więcej czasu, przejrzenia opinii w Internecie itp. i może się okazać, że wyświetlanie takich reklam tuż przed Walentynkami będzie bardzo nierentowne.

Zatem jak wstrzelić się z ofertą tuż przed Walentynkami? Jeśli chodzi o reklamy tekstowe w wyszukiwarce możemy zastosować targetowanie demograficzne. Warto podzielić kampanie pod względem kierowania na płcie, żeby dostosować inny komunikat do kobiet, a inny do mężczyzn. Jednak pamiętajmy o tym, żeby nie wykluczać „nieznanych”, ponieważ tutaj też mogą ukrywać się nasi klienci. Do takich użytkowników można zastosować neutralny komunikat.

Jeśli zaś w swojej ofercie mamy typowo walentynkowe gadżety typu „poduszka w kształcie serca”, tutaj może się sprawdzić kampania PLA. Oprócz zdjęcia czy ceny kluczową informacją będzie wzmianka o dostawie. Jeśli ktoś szuka prezentu na ostatnią chwilę, będzie zależeć mu na tym, żeby dotarł on na czas.

Czego lepiej unikać? Nie do końca możemy być zadowoleni z efektów kampanii GDN. Nie jest tajemnicą, że ten rodzaj reklamy jest stricte wizerunkowy. Co innego jeśli będziemy kierować reklamy w GDN na listy remarketingowe. Możemy wyświetlić komunikat o promocji, co powinno zainteresować więcej osób.

Jak zaplanować kampanię na Dzień Kobiet?

Kolejna okazja, która ma duży potencjał sprzedażowy będzie już za miesiąc. Warto zatem już zacząć ją planować! Nie może oczywiście zabraknąć obecności w wyszukiwarce:

Google Trends prezent na dzień kobiet

Zapytania o „prezent na dzień kobiet” zaczynają się pojawiać częściej już w połowie lutego, czyli tuż po Walentynkach. W tym momencie możemy powoli rozpocząć działania w wyszukiwarce, kierując reklamy tekstowe jedynie do mężczyzn. Należy pamiętać, żeby zbierać również listy remarketingowe z użytkownikami, którzy nie dokonali transakcji w ogóle bądź zrezygnowali z zakupów na którymś z etapów ścieżki zakupowej.

Listy remarketingowe z powodzeniem możemy wykorzystać w wyszukiwarce. Należy również pamiętać o zmianie tekstu w reklamie. Wyświetlanie dwa razy tego samego komunikatu może nieco zniechęcić użytkownika do ponownego odwiedzenia naszej witryny. Za to zmiana tekstu reklamy o dodanie informacji o rabacie może być już bardziej atrakcyjna.

Nie zapominajmy również o kampanii PLA. Doświadczonym przedsiębiorcom, którzy wiedzą, co najlepiej sprzedaje im się przed Dniem Kobiet na pewno przydadzą się niestandardowe etykiety w kampanii produktowej. Jest to bardzo dobry sposób na to, by oznaczyć produkty sezonowe bądź te, które znajdują się na wyprzedaży.

W końcówce lutego możemy uruchomić również remarketing dynamiczny. Czasu na zakup będzie coraz mniej, więc panowie, którzy jeszcze nie wybrali nic konkretnego, mogą czuć zakupową presję. A my pomożemy im w podjęciu decyzji o zakupie właśnie u nas.

Olga Balas
SEM Specialist w K2 Media S. A.
Przygodę z prowadzeniem kampanii w Google Adwords rozpoczęłam w 2015 roku i od razu poczułam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Do zespołu K2 Search dołączyłam rok później i od tego momentu czuję nieustanny rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Internet kocham głównie za memy. W wolnych chwilach czytam, spaceruję, szukam nowej muzyki, ale najwięcej przyjemności sprawiają mi rozmowy z ludźmi.