Wpływ telewizji na SEO

Oceń artykuł!

Tym wpisem chciałem Wam przypomnieć, że telewizja ma wpływ na SEO. Słyszałem i widziałem casy, gdzie w momencie pojawienia się przykładowo w programie „śniadaniowym” z jakimś unikatowym produktem ruch w serwisie rósł jak grzyby po deszczu. Także ruch organiczny, choć głównie brandowy. Ale frazy brandowe nie zawsze oznaczają nazwę serwisu. Sklepy e-commerce sprzedają często produkty różnych firm. Co więc się dzieje w momencie kiedy jakaś firma/produkt zaczyna kampanię w telewizji? Poniżej wykres kliknięć z Google organicznego z grudnia 2013 (kampania TV miała start dopiero w styczniu):

Kliknięcia z Google przed rozpoczęciem kampanii TV na dany produkt

A oto analogiczne kliknięcia w styczniu 2014: Tak, dobrze widzicie. 65 kliknięć vs 14 225 kliknięć. Procentowo? Prawie 22 000 % wzrostu :). Mówimy tutaj o jednym produkcie. Pozycje w grudniu i styczniu były podobne. Wszystkim sklepom e-commerce zawsze powtarzam, że muszą zatrudnić Copywriterów do zmiany treści w produktach. Wszak wszyscy przeważnie czerpią z tej samej bazy co powoduje duplikację treści. Oryginalne teksty zwiększają znacznie szanse na pojawianie się wysoko na nazwę produktów. Zdaję sobie sprawę, że teksty kosztują. Głównie z powodu ich ilości. Powyższy przykład pokazuje, że chyba jednak warto. Nawet pomimo faktu, że takie „kwiatki” nie zdarzają się często. Podpowiedź – na początku twórzmy choćby teksty dla nowości produktowych pojawiających się w sklepie. Nie ma niestety publicznie dostępnej listy jakie reklamy będą emitowane wcześniej w telewizji, tak aby z wyprzedzeniem zacząć działać w obszarze SEO na daną markę produktu lub usługi. Możemy się posiłkować raportami emisji spotów telewizyjnych takimi jak AGB Nielsen Media Research, ale: 1. Na działania SEO możemy mieć już za mało czasu – część kampanii telewizyjnych jest krótka/sezonowa. 2. Cena narzędzia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych przytłoczy większość e-commerców. Tańszym rozwiązaniem jest sprawdzanie informacji np. poprzez Media&Marketing Polska jaka kampania jest uruchamiania. Osobnym tematem jest prowadzenie kampanii linków sponsorowanych w Google vs wyświetlanie się marek w telewizji. Tutaj nie musimy znać koniecznie wcześniej informacji o pojawianiu się reklamy, wystarczy ich śledzenie post factum. Takie działania mogą dostarczyć nam sporo relatywnie taniego ruchu (niskie CPC z uwagi na mniejszą konkurencję). Robiąc SEO czy SEM warto zatem oglądać reklamy telewizyjne 🙂

Damian Krawczyk
Zajmuję się Analityką Webową od podłogi do dachu. Czyli od wdrożenia kodu do rekomendacji co zmienić by ulepszyć biznes klienta. W tzw. międzyczasie nadzoruję pracę pozostałych członków teamu analitycznego K2 Media, przekazuję wiedzę innym, zachęcam Klientów do podejmowania działań w szeroko rozumianej analityce mediowej itd.
Do K2 przyszedłem w 2009r. i zacząłem zajmować się… SEO. Kręta ścieżka „kariery” sprowadziła mnie ściśle na analityczne obszary. Zresztą, działałem w nich od początku mojej styczności ze Światem Internetu.
Moją pasją jest piłka nożna. Lubię pograć na PSie. Czekam aż mój Syn dorośnie do momentu kiedy będzie łoić Ojca w Fifę.

2 komentarzy do artykułu: “Wpływ telewizji na SEO

  1. Zaobserwowałem to już jakiś czas temu. Jeszcze przed zmianami algorytmu to działało. Jest to jeden ze sposobów na szybkie zwiększanie ruchu ;). Działa to na tej zasadzie, że jeśli 1 opublikujemy coś na temat o którym będzie za kilka godzin bardzo głośno to nasza strona dostaje od razu wysoką pozycję w serpach nawet przed dużymi serwisami jak np. tvn24.pl, onet.pl itp. itd. Testowałem to już kilkukrotnie i działa elegancko :). Content nie musi być bardzo rozbudowany. Pamiętają pewnie wszyscy jak allegro miało problemy z atakami. Wystarczyło opublikować post w odpowiednim momencie aby znaleźć się w serpach w top10 pod frazę np: „allegro awaria” „Allegro awaria atak hakerów” „allegro awaria hakerzy”
    Takich przykładów miałem więcej. Dobrze jest prowadzić bloga politycznego :). Wystarczy potem oglądać obrady sejmu i jeszcze przed faktami w tvn opublikować posta na najbardziej szokujący temat np. „Awantura w sejmie palikot”. Można też oglądać taki tvn24 aby być na bieżąco i wyłuskiwać najistotniejsze informacje (dla specjalisty seo to nie problem). Co więcej takie newsy przed „boomem” wyszukiwalności utrzymają się na wysokich pozycjach przez długi czas. Algorytm nobilituje serwisy, które jako 1 opublikowały coś związanego z tą frazą.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.