Wprowadzenie do skryptów AdWords

Dlaczego skrypty?

Rok 2015, oprócz bycia kolejnym rokiem mobile, wprowadza nowe trendy do SEMu. Coraz głośniej mówi się o życiowej wartości klienta, wzroście roli treści, atrybucji konwersji czy też aktywniejszym wykorzystywaniu formatu video. Jednym z tych trendów jest również automatyzacja marketingu na wielu płaszczyznach. Nas oczywiście najbardziej interesuje automatyzacja związana z marketingiem w wyszukiwarkach, a w tym przypadku – z Google AdWords.

AdWords tak naprawdę już od dłuższego czasu umożliwia automatyzację naszych działań, chociażby poprzez stosowanie filtrów, wspólnych budżetów, etykiet, reguł i strategii ustawiania stawek. Mało jednak mówi się o skryptach, które potrafią w prosty i skuteczny sposób ułatwić życie każdego SEMity. Tworzą gotowe raporty, oceniają kondycję konta, poszukują błędów i nieprawidłowości na nim. Czym jednak tak naprawdę jest skrypt?

Skrypt to fragment kodu pisanego w języku JavaScript, który wprowadza nową funkcjonalność na koncie, albo modyfikuje obecną. Istnieje wiele rodzajów skryptów, a każdy z nich przedstawia inną użyteczność. Nie sposób opisać wszystkie z nich, ale spróbuję zaprezentować kilka podstawowych. Dostęp do skryptów możemy uzyskać poprzez zakładkę „Operacje Zbiorcze” i wybranie opcji „Skrypty”.

Same skrypty dodajemy intuicyjnie poprzez button + SKRYPT.

Zabawa dopiero się zaczyna.

Skrypty nie są lekiem na całe zło tego świata. Mogą Ci pomóc, ale najpierw Ty sam musisz pomóc sobie. Zdefiniuj w czym tkwią Twoje główne problemy przy prowadzeniu konta, oraz określ obszary, w których chcesz poprawić swoją skuteczność. To może banalne, ale często mamy do czynienia z kampaniami, w których nie ma jasno określonych celów i KPI. Tak samo jest z kontem AdWords. Określ czego potrzebujesz, a dopiero potem szukaj skryptu, który Ci pomoże w osiągnięciu tego. Rozważmy teraz trzy przykładowe scenariusze. Starałem się wybrać takie, aby każdy znalazł coś znanego z autopsji.

1. Chcę poprawić Quality Score swoich kampanii!

To powszechny problem reklamodawców używających AdWords. Część słów kluczowych na koncie ma niskie wyniki jakości, przez co muszą oni płacić zawyżone stawki CPC, aby osiągnąć wysokie pozycje. Nie wyświetlają też się wystarczająco często na strategiczne frazy (polecam raport „Wyszukiwarka – Udział w Wyświetleniach” w zakładce „Konkurencja” przy niestandardowej konfiguracji kolumn).

Jakie mamy podstawowe problemy z wynikami jakości? Nie mamy dostępu do historycznych danych. Ciężko obliczyć nam średnią wartość Quality Score na koncie / kampanii. Wartość QS na niektórych keywordach zmienia się bardzo dynamicznie, niemal w cyklu dziennym. A co gdybyśmy posiadali tą z pozoru niedostępną wiedzę?
Jednym z rozwiązań jest zaaplikowanie skryptu, który wyciąga dla nas informacje na temat średnich wyników jakości na poszczególnych kontach i wysyła je do nas mailem. Każdy skrypt może mieć ustalony harmonogram, więc taki raport moglibyśmy otrzymywać przykładowo w cyklu dziennym. Wygląda on tak:

Teraz wiemy dokładnie jakie średnie wyniki jakości osiągają nasze kampanie (bezcenna wiedza w przypadku kampanii z setkami keywordów, z których duża ilość generuje realny ruch) oraz mamy dostęp do danych wstecz. Wiemy jak zmieniają się QS w poszczególnych kampaniach, jaki kierunek mają i czy te trendy są dla nas dobre. Jest to swego rodzaju feedback na nasze działania na koncie. Szybkie, proste, transparentne i oszczędzające czas.

Istnieją również skrypty, które są w stanie śledzić wynik jakości na poszczególnych słowach kluczowych i wysyłać wyniki bezpośrednio do arkusza kalkulacyjnego. Tworząc z tego tabelę możemy generować wykresy liniowe, które doskonale pokażą kierunek zmian na monitorowanych keywordach. Uznajmy więc, że problem Quality Score mamy za sobą.

2. Moje reklamy kierują na strony 404, mam wrażenie, że tracę kontrolę i palę budżet!

Google AdWords czasami automatycznie wstrzymuje reklamy, jeśli kierują one na strony 404. Jednak bardzo często ta funkcjonalność, z różnych powodów, nie działa do końca prawidłowo. A co jeśli kierujemy na inne strony, które nie są pożądane? Co z przekierowaniami? Co z URLami na poziomie słów kluczowych? Przecież chcemy wiedzieć o wszystkich nieprawidłowościach na koncie.

Idealnym rozwiązaniem jest wtedy URL Checker, który wylistuje wszystkie unikalne URLe na koncie i pokaże ich status. W przypadku, gdy nie jest to URL 200 (czyli poprawny) udziela on informacji o problemie i namierza go na koncie (wskazuje grupę reklam albo słowo kluczowe). Wszystko jest importowane do naszego arkusza i sprawdzane zgodnie z ustalonym przez nas harmonogramem:

Innym wariantem jest prosty skrypt 404, który drogą mailową informuje nas o nieprawidłowych URLach:


3. Optimize or die tryin’ !

W przypadku kampanii bardziej performancowych kluczowe jest śledzenie wyników na bieżąco i zdolność optymalizacji wszystkich kluczowych parametrów. Wiemy jednak jak żmudne bywa tworzenie codziennych raportów, które obejmują wybrane przez nas zmienne, tworzenie tabel…

A co gdyby AdWords robił to wszystko za nas?

I jeszcze informował nas o postępach kampanii mailowo…?

Panie premierze, jak automatyzować?

Jak najszybciej! Jeśli jeszcze nie korzystasz ze skryptów AdWords to jest to doskonały moment, aby zmienić taki stan rzeczy. Skrypty stwarzają naprawdę wiele dodatkowych możliwości i zwiększają skuteczność naszych działań. Przedstawione przeze mnie skrypty pozwalają na dostęp do zupełnie nowych danych (Quality Score Checker), dają komfort i zabezpieczają przed zmianami niezależnymi od nas (URL Checker) oraz oszczędzają nas cenny czas (Daily Report). Gorąco zachęcam do zgłębiania wiedzy o skryptach i aplikowania ich na swoje konta.

Redaktor

2 komentarzy do artykułu: “Wprowadzenie do skryptów AdWords

  1. Jakie są ograniczenia jeśli chodzi o te skrypty? Tzn. możemy na wszystkich kampaniach używać sobie wszystkich skryptów? To juz działa oficjalnie?

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.