Xamine Brand Protect – ochrona marki w AdWords

Jesteś specjalistą od AdWords? To zapewne wiesz, że słowa związane z marką  (lub brandowe) mają wysoką konwersję. Proste.

Taktycznie, rzut okiem

Te słowa są też zwykle tanie, bo po pierwsze konkurencji ciężko się na nie reklamować (ich kampania ma zazwyczaj niższy Quality Score). Z drugiej strony wykorzystanie, konkurencyjnych marek może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Do września 2010 roku istniała możliwość zastrzegania znaków towarowych w Google. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że reklamodawcy mogą zgodnie z prawem używać słownych znaków towarowych innych firm by wyświetlać swoje reklamy. Nadal istnieje możliwość zastrzeżenia znaków towarowych w treści reklamy.

W związku z faktem, że słowa brandowe mają potencjał tanich konwersji może pojawić się pokusa oszustw (fraudów). Na dwóch poziomach. Po pierwsze nasza bezpośrednia konkurencja może wyświetlać swą reklamę na „nasze” słowa kluczowe, używając naszych marek w treści swoich reklam np. jako dynamiczne wstawianie słów kluczowych w celu podniesienia ich klikalności.


Drugim, bardziej zaawansowanym sposobem jest coś co nazywamy AdHijackingiem (z braku lepszych tłumaczeń – czyli kradzież reklamy). Aby AdHijackining  był możliwy muszą zostać spełnione dwa warunki. Reklamodawca, musi:

a. prowadzić kampanię w programie partnerskim

b. prowadzić kampanię w wyszukiwarce

Logika stojąca za porywaniem reklam jest bardzo prosta. Google pozwala na wyświetlanie tylko jednej reklalmy dla danej domeny. Załóżmy, że domena to:bank.pl. Dla słowa „bank” działa kampania Banku. Nasz „pirat” zapisuje się do sieci afiliacyjnej i uruchamia swoją kampanię AdWords dla tej samej frazy, dla identycznej domeny. Z jedną małą różnicą – na końcu adresu docelowego, dla parametru GET wybranej sieci dopisuje swój numer partnera.

Efekt

Kampania banku nie jest wyświetlana. Świeci się afiliant, kupując kliki tanio, mając wysokie konwersje płatne, za formularz. Ergo: łatwy sposób na duży zysk.

Mało tego, analizując, za pomocą narzędzia do wykrywania tego typu oszustw: Xamine Brand Protect, widoczna jest jak na dłoni inwencja oszustów. Można przecież wyświetlać reklamę nocą albo tam gdzie dany klient nie ma placówki. Według starej zasady im ciszej jedziesz, tym dalej zajedziesz.

Wnioski i spostrzeżenia

Rynki afiliacji jaki i PPC rozwijają się dynamicznie. Rosnące nakłady finansowe (innymi słowy: kasa), zawsze przyciągną tych, którzy szukają łatwego zysku. Mechanika przedstawiona powyżej jest najprostszą z możliwych, jednak większość firm nie robi nic aby tego typu zagrożeniom stawić czoło. A teraz mała zabawa: klikając w linki marek finansowych / e-commercowych, szukaj zanpidów / s3fp / affId… w linkach docelowych.

Jeżeli jesteś natomiast świadomy zagrożenia i chcesz coś z tym zrobić, to powinnieś zapoznać się z narzędziem Xamine Brand Protect. I skontaktuj się z nami: biuro@k2search.pl

Redaktor