Xamine Peergroups: wszystko o obecności Twojej branży w wyszukiwarkach

Masz swoją witrynę w Sieci i prowadzisz działania SEO i SEM. Sprawdzasz oczywiście skuteczność tych działań, analizujesz raporty, śledzisz zmiany stawek i liczby konwersji. Ale czy wiesz, jak sytuujesz się w wyszukiwarce w swojej branży w stosunku do całej konkurencji?

Odpowiedź wydaje się banalna: wystarczy wziąć pierwsze z brzegu słowo kluczowe z branży i zobaczyć, kto i na której pozycji jest po nim obecny.

Można w ten sposób.

No dobrze, ale ile słów można realnie sprawdzić w ten sposób? A co, jeśli będziesz chciał porównać aktualny stan ze stanem z poprzedniego miesiąca? Może w wyszukiwarce pojawił się nowy gracz i jego pozycja rośnie, a Ty jeszcze nic o tym nie wiesz? A czy znasz strategię obraną przez Twojego konkurenta: postawił raczej na SEO czy na SEM, wybrał wąsko sprofilowaną czy prowadzoną szeroko kampanię AdWords? A może konkurencja z powodzeniem dociera do internautów tam, gdzie Ciebie nie ma, bo reklamuje się po jakimś słowie, które Ty przeoczyłeś?

To wszystko raczej ciężko będzie sprawdzić „ręcznie”, nawet jeśli oddelegujesz wyłącznie do tego celu osobnego pracownika. Równocześnie trudno zaprzeczyć, że taka wiedza byłaby bardzo przydatna przy optymalizowaniu strategii działań prowadzonych w wyszukiwarkach. I tu z pomocą przychodzi narzędzie Xamine Peergroups.

Jak to działa?

Xamine Peergroups działa w oparciu o chmurę słów kluczowych (zwykle między 200 a 300) definiujących daną branżę w wyszukiwarce. Narzędzie odpytuje wyszukiwarki (Google, Bing i Yahoo) dla każdego z tych słów i na podstawie uzyskanych wyników tworzy zestawienia dotyczące witryn obecnych po danej frazie w wynikach organicznych i sponsorowanych.

Jakie dane udostępnia?

1. Ranking reklamodawców

Xamine Peergroups określa przede wszystkim pokrycie rynku w wyszukiwarce przez każdego z reklamodawców (stosunek liczby słów, po których wyświetlane są jego reklamy, do liczby słów kluczowych w całej chmurze definiującej branżę). Innymi słowy, dostarcza informacji, jak szeroko każdy z nich się reklamuje. Narzędzie pokazuje też średnią pozycję reklam danego reklamodawcy, liczbę odmian tekstów reklamowych oraz łączną liczbę słów kluczowych, po których jest widoczny w wynikach sponsorowanych (wraz ze zmianami w czasie). Dodatkowo dostępny jest podgląd jego 3 najskuteczniejszych reklam i powiązanych z nimi słów kluczowych.

Na podstawie pokrycia rynku, średniej pozycji oraz szacunkowej liczby kliknięć dziennie i średnich stawek dla używanych przez reklamodawcę słów kluczowych ustalany jest ranking reklamodawców. Narzędzie domyślnie porządkuje reklamodawców według uzyskanego przez nich rankingu. Pozwala to łatwo określić własną pozycję w stosunku do konkurencji. Aktualne dane można porównać z danymi historycznymi i zobaczyć, jakie są tendencje w branży wśród reklamodawców.

Ranking umożliwia też szybkie ustalenie, w jaki sposób dany reklamodawca prowadzi kampanię. Wysoki ranking i duże pokrycie rynku oznaczają skuteczną, rozbudowaną kampanię i silną pozycję w branży. Duże pokrycie rynku, ale z niskim rankingiem oznacza prowadzenie szerokich, ale mało efektywnych działań (np. z powodu za małego budżetu). Z kolei reklamodawca mający wysoki ranking przy małym pokryciu rynku prowadzi wąsko sprofilowaną, skuteczną kampanię. Niski ranking zaś i małe pokrycie rynku to znak, że podejmowane działania są zupełnie nietrafione.

Analogiczne dane i analogiczny ranking udostępnione są dla obecności w wynikach organicznych (dla pierwszych 10 stron).

2. Ranking popularnych słów kluczowych

Xamine Peergroups przypisuje słowom z danej branży indeks popularności (według tego, ilu ze 100 najważniejszych reklamodawców reklamuje się po tym słowie w danym okresie) oraz szacuje dla każdego z nich średnią liczbę kliknięć dziennie, średnie CPC, liczbę wyszukań miesięcznie i intensywność konkurencji. Na podstawie tych statystyk narzędzie ustala ranking słów kluczowych (możliwe jest porównanie aktualnego rankingu z historycznym).

Ranking popularnych słów kluczowych pozwala łatwo ocenić, czy w swojej kampanii wykorzystujesz najważniejsze dla branży słowa, lub np. zorientować się, których słów lepiej unikać, jeżeli z jakichś powodów nie chcesz wchodzić w „starcie” z największymi graczami.

Analogiczny ranking dostępny jest dla wyników organicznych.

3. Zestawienia graficzne

Jeżeli w prosty, poglądowy sposób chcesz sprawdzić sytuację w wyszukiwarce dla Twojej branży, możesz użyć zestawień graficznych. Xamine Peergroups oferuje m. in. zestawienie 10 najważniejszych graczy SEM, dobrze ilustrujące kto i w jakim zakresie reklamuje się w wyszukiwarce.

Bardzo ciekawe jest również zestawienie 100 najważniejszych witryn z danej branży obecnych w wyszukiwarce. Pokazuje ono nie tylko ich ranking, ale zarazem przejrzyście obrazuje zasadniczą strategię przyjętą przez daną firmę: czy stawia ona raczej na działania SEM czy SEO.

Jak widać, taki sposób badania swojej branży w wyszukiwarce jest dużo skuteczniejszy niż sporadyczne wpisywanie w Google „kilku najważniejszych” słów kluczowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany korzystaniem z Xamine Peergroups, skontaktuj się z nami: biuro@k2search.pl

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych danych nt. działań konkurencji, skorzystaj z Xamine Competitor Analysis.

Redaktor

2 komentarzy do artykułu: “Xamine Peergroups: wszystko o obecności Twojej branży w wyszukiwarkach

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.