XVIII Sem Camp – byliśmy tam!

Nie odpuszczamy i ciągle jesteśmy żądni wiedzy, dlatego z wielką przyjemnością wzięliśmy udział w kolejnym, już XVIII, Sem Campie. Jeżeli tym razem Was tam zabrakło to zapraszamy na krótką relację!

Kilka słów wprowadzenia. Sem Camp to konferencja organizowana przez Przemka Modrzewskiego i Mariusza Gąsiewskiego. W całości poświęcona jest branży SEM, miłośnicy seo i ppc z pewnością znajdą tu coś dla siebie. 27 maja 2015 roku spotkaliśmy się już tradycyjnie na Uczelni Łazarskiego, by dowiedzieć się czegoś więcej o kolejnym roku mobile, poznać mity i fakty o Mobilegeddonie, posłuchać o ciekawych case study z podwórka topowych agencji w Polsce oraz poznać trendy ze świata na temat atrybucji. Sala była wypełniona po brzegi, tym razem ponad 300 osób stawiło się na semcampowych warsztatach! Dużo się działo, prelekcje były wciągające, dla kilku osób na sali skończyły się także miłym upominkiem (za sprawą cezzy.pl 🙂 ).

Ale przejdźmy do konkretów!

Dobry początek dnia zapewnił nam Przemek Modrzewski, który przedstawił zjawisko trendów w mobile. Możemy dowcipkować, że to kolejny już rok urządzeń przenośnych w sieci, ale tak naprawdę to się dzieje i jeżeli przegapimy odpowiedni moment, może okazać się, że zostaliśmy daleko w tyle ze swoimi pomysłami i strategiami dla klientów. Przemek z MarketingLAB.pl zwięźle i konkretnie opowiedział o celach i trendach w tym obszarze działań marketingowych. Główny przekaz wystąpienia opierał się na rozważnym wykorzystywaniu aplikacji mobilnych, jako źródła pozyskania lojalnych i wartościowych użytkowników. Na konkretnych przykładach i danych liczbowych dowiedzieliśmy się jak mało firm wykorzystuje potencjał drzemiący właśnie w apkach. Planując podobną akcję dla swoich klientów pamiętajcie, że ściągnięcie aplikacji to nie jest najlepszy model rozliczeniowy, nie jest to również medium sprzedażowe, ale doskonale może przywiązać użytkownika do siebie.


Przed pierwszą dłuższą przerwą mieliśmy okazję wysłuchać także prelekcji Grzegorza Mogilewskiego z Iconaris. Realne potrzeby konsumentów możemy dostrzec tylko w naturalnym środowisku, dlatego nie skupiajmy się tak bardzo na badaniach w grupach focusowych, gdzie zachowania badanych nigdy nie będą w pełni naturalne. Grzegorz mówił także na temat innowacyjnych pomysłów w drodze do sukcesu – bardzo ciekawy wywód dla osób, które poważnie zastanawiają się nad stworzeniem start-upu. Ciekawy przypadek, jak InPost zrozumiał problemy obecnych klientów i wykorzystał tę wiedzę w walce o kawałek tortu z Pocztą Polską udowodnił, że nie tylko pomysł, ale realizacja założeń są kluczem do sukcesu. Grzegorz jest zwolennikiem testowania różnych rozwiązań oraz sprawdzania prototypów w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Spodobała nam się teza, że lepiej jest wypróbować działanie produktów na kilkunastu landing pagach niż czekać kilka miesięcy z procesem na dopracowanie tego jednego jedynego.

Dużo emocji wzbudziła prezentacja Cezarego Glijera, który bez ogródek przedstawił fakty i mity o Mobilegeddonie. O tym czy naprawdę trzeba było się bać kwietniowej aktualizacji algorytmu Google możecie przeczytać dokładnie tutaj, studiując całą prezentację od Cezziego. Bardzo dużą wartością tej prelekcji było przygotowane przez autora kompendium wiedzy na temat dostosowania stron mobilnych do wymagań potentata z Mountain View.


Następny blok prezentacji obejmował obszerne case study. Pierwszy z nich dotyczył możliwości angażowania użytkowników w ekosystemie Google podczas launchu GS6 (Starcom), a drugi wprowadził nas w możliwości reklamy online jako wsparcia sprzedaży stacjonarnej. W świat scoringu wprowadził nas Marcin Kowol, który obecnie działa w barwach Value Media.

Scoring to metodologia, która umożliwia wykorzystanie wielu narzędzi w ramach badania jakościowych wskaźników naszego serwisu. W typowych sklepach online, dzięki analizie odpowiednich danych możemy z łatwością optymalizować metryki pod kątem sprzedaży internetowej. Problemy napotykamy wtedy, gdy produkt serwowany jest stacjonarnie, a klient chce się zaangażować w kampanię online. Okazuje się, że precyzyjnie dopasowany remarketing to dopiero połowa sukcesu. Wykorzystanie metodologii scoringów to uzupełnienie idealnie zaplanowanej kampanii. Działa to mniej więcej tak, że poszczególne cechy badanego zjawiska zostają oznaczone w szczególny sposób i konwertują wynik na prawdopodobieństwo zaistnienia badanego zdarzenia. W swojej prelekcji Marcin mówił także sporo o implementacji. Możemy wykorzystać swoją wiedzę z zakresu Doubleclicka, Menadżera tagów (GTM) czy Bazy MySQL wspieranej dedykowanymi skryptami, tak jak to zostało zrobione w omawianym na konferencji przykładzie (market budowlany Jula). Wszystkich zainteresowanych dokładnie tym tematem odsyłam do prezentacji.


Przedostatnia zabrała głos Iwona Piwek z You Tube, która opowiedziała zebranym o tym jak ważne jest pierwsze 5 sekund reklamy TrueView. Bardzo ciekawie zaprezentowane benchmarki kampanii w tym serwisie sprawiły, że cały wykład minął w mgnieniu oka. Trik Audi podczas wprowadzania nowego modelu (fanom motoryzacji podpowiadamy, to było R8) do sprzedaży na długo zostanie w naszych głowach – z resztą zobaczcie sami o co chodziło 🙂

XVIII Sem Camp zamykał Mariusz Gąsiewski, który przedstawił trendy ze świata i kilka case studies dotyczących rozwoju tematu atrybucji.

Wielkie brawa dla organizatorów, za takie przetasowanie tematów. Myślę, że zarówno seowcy, jak i osoby zajmujące się ppc, znalazły tutaj coś dla siebie. Załoga K2 bawiła się świetnie!

Następny Sem Camp? Na pewno tak!

Sem Campy to warsztaty, w których warto brać udział nie tylko ze względu na sporą dawkę praktycznej wiedzy, ale także na możliwość integracji z osobami na co dzień pracującymi w marketingu internetowym. W przerwach między prelekcjami, albo po wykładach, już w luźniejszej atmosferze zawsze znajdzie się okazja do wymiany doświadczeń. Poza tym wpłacając darowiznę za udział w konferencji można zrobić coś dobrego dla innych – tym razem wpłaty zasiliły konto Fundacji Edukacyjnej w Wałbrzychu. Prawda, że fajnie?

Relacja z poprzedniego, XVII SemCampu, dostępna tutaj – zapraszamy do czytania 🙂

Nina Wisniewska
SEM Manager
W K2 Search pracuję od 3 lat i obecnie zajmuję stanowisko Sem Managera. Posiadam komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. Specjalizuję się w branży Health&Beauty. Dla swoich Klientów prowadzę kampanie performencowe, jak i zasięgowe. Jestem pasjonatką internetu i jego możliwości. Na co dzień prowadzę swojego bloga DobreGeny.pl i jeżdżę na rowerze. Jestem wielką fanką zumby i gier planszowych.