XXV SEMcamp

Za nami jubileuszowy XXV SEMcamp. Kolejny raz aula na Uczelni Łazarskiego była wypełniona po brzegi, a prelegenci zachwycali swoimi merytorycznymi prezentacjami. Agenda wydarzenia wyglądała następująco:

 • Optymalizacja efektów kampanii AdWords z wykorzystaniem przekazu reklamowego – Przemysław Modrzewski
 • Jak „wycisnąć” najwięcej z AdWords? Co można zrobić, kiedy „ci się chce” – Łukasz Chwiszczuk
 • Sztuczki i kruczki w kampaniach w Zakupach Google – Tomasz Sobiesiak
 • Conversion import – powerful quite unknown way to improve performance in AdWords – Didzis Vilcans
 • Power Query: yet unseen way of managing paid search campaigns – Daniel Zrust
 • DSA – Dynamicznie i z dynamitem w kampaniach AdWords – Dawid Prokopowicz
 • Zaawansowane strategie performance z wykorzystaniem display w sieci reklamowej Google – Mariusz Gąsiewski
 • Fail case studies? Teoria a praktyka. Czego nauczyliśmy się testując różne techniki optymalizacyjne (nieraz wbrew przyjętym „best practices”) – Krzysztof Marzec

Poniżej opis najciekawszych według naszej opinii prezentacji.

 

Optymalizacja efektów kampanii AdWords z wykorzystaniem przekazu reklamowego

Wszyscy wiemy jak ważny w kampaniach w wyszukiwarce jest odpowiedni przekaz reklamowy. Mimo możliwości tworzenia rozszerzonych reklam Google (ETA), wciąż dysponujemy zbyt mała ilością znaków,  aby przekazać użytkownikom wszystkie informacje. Jako specjaliści zawsze staramy się, aby nasze reklamy były jak najbardziej dopasowane do potrzeb zarówno Klienta jak i odbiorcy. Jak zatem stworzyć odpowiednie reklamy, jakie rozszerzenia reklam wykorzystać? Na te pytania pomógł nam odpowiedzieć Przemysław Modrzewski z Google’a.

Pierwszym poważnym wyzwaniem jest określenie czy nasza reklama jest skuteczna. Aby się tego dowiedzieć musimy najpierw zdefiniować wyznaczniki, które mają na to wpływ:

 • Odpowiedni czas – reklama, niezależnie od tego czy jej treść dotyczy nieruchomości, ubezpieczeń, wycieczki czy zakupów, powinna trafiać do użytkowników w chwili, w której jej potrzebują. Google nazywa taką sytuację „mikromomentami”;
 • Odpowiedni przekaz – jeśli trafiliśmy do odbiorcy w odpowiednim czasie, to dobrze byłoby przekazać mu również spersonalizowany, dostosowany do potrzeb komunikat. Użytkownik w wyszukiwarce dokładnie wie czego szuka, dlatego nasz przekaz powinien przekazywać mu odpowiednie treści;
 • Odpowiednia osoba – w 2016 roku Google wprowadziło w kampaniach w wyszukiwarce funkcję kierowania demograficznego (płeć i wiek). Daje nam to możliwość dobierania odpowiedniego przekazu do konkretnej grupy docelowej, np.: odmienny przekaz reklamowy dla kobiet i mężczyzn. Dzięki takiemu zabiegowi mamy duże szanse na poprawienie wyników kampanii – świadomość użytkowników Internetu wzrasta, dlatego personalizacja przekazu jest bardzo istotna. Dodatkowo możemy stosować znany już kod wstawiania nagłówka reklamy {KeyWord:…} – ten zabieg również pozwoli nam na lepsze dopasowanie przekazu reklamowego.

Optymalizację przekazu proponuje nam także Google. Dzięki nowemu interfejsowi AdWords możemy znacznie łatwiej testować różne strategie wyświetlania reklam już na poziomie kampanii lub nawet konta reklamowego. Dostępne są dwie strategie:

 • optymalizacja – dzięki niej użytkownikom wyświetlana będzie reklama najczęściej klikana lub ta z najlepszymi wynikami konwersji;
 • rotacja – nasze reklamy będą zawsze rotować. Dzięki tej metodzie możemy testować różne przekazy i sprawdzać, który działa najlepiej w danej grupie. Testy możemy wprowadzać poprzez eksperymenty w AdWords.

Dodatkowo, w każdym przypadku, możemy zaufać „mądrości” Google’a i wprowadzić Smart Bidding, oparty na docelowym CPA lub ROAS, dzięki którym zautomatyzujemy nasze kampanie w wyszukiwarce.

Obecne rekomendacje i dobre praktyki:

 • minimum 3 rozszerzone reklamy w grupie;
 • optymalizacja wyświetlenia reklam;
 • Smart Bidding w kampaniach;
 • testowanie przekazu w eksperymentach.

DSA – Dynamicznie i z dynamitem w kampaniach AdWords

Wystąpienie Dawida Prokopowicza w całości zostało poświęcone dynamicznym reklamom w wyszukiwarce. Prelegent podkreślił, że ten rodzaj kampanii nie generuje zazwyczaj konwersji bezpośrednich, ale może być istotnym punktem na ścieżce konwersji, ponieważ przynosi sporo kliknięć i wyświetleń. Z tego względu kampanie DSA warto wesprzeć listami remarketingowymi, które dadzą nam możliwość domknięcia ścieżek. Prelegent zachęcał również do wykorzystywania Smart Biddingu w tego rodzaju działaniach. Skupił się na docelowym CPA i docelowym ROAS.

W swojej prezentacji Prokopowicz mówił również o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas prowadzenia kampanii DSA. Wspomniał o wskaźniku „pokrycia witryny”, który możemy znaleźć w zakładce automatyczne miejsca docelowe. „Pokrycie witryny” to odsetek stron, które należą do danego dynamicznego celu reklamy, w stosunku do całkowitej liczby stron zindeksowanych przez Google w domenie naszej reklamowanej witryny. Przy kierowaniu kampanii na DSA na wszystkie podstrony warto sprawdzić, które kategorie naszej strony są najbardziej efektywne i utworzyć dla nich osobne kampanie. Przejrzenie kategorii stron docelowych to również szansa na to, by wykluczyć z kampanii takie kategorie jak: blog, o nas, kariera, a także strony z błędem 404.

W optymalizacji kampanii DSA bardzo ważnym punktem jest przeglądanie raportu wyszukiwanych haseł. Liczba słów, na które się wyświetlaliśmy jest naprawdę ogromna – w szczególności gdy przekierowujemy ruch na wszystkie podstrony witryny. Kampanie DSA są doskonałym źródłem zapytań użytkowników, które później możemy wykorzystać jako nowe słowa kluczowe.

 

Jubileuszowy, XXV SEMCamp odkrył przed nami wiele inspiracji, które z pewnością wzbogacą naszą wiedzę i warsztat. Jak zawsze było to ciekawe doświadczenie, które mamy zamiar kontynuować już podczas następnej edycji.

Kacper Skrzypiec Nowak
SEM Specialist
Z marketingiem w wyszukiwarkach związany od ponad 3 lat. Od czerwca 2017 w K2 Search. Przez ten czas mocno rozwinąłem swoje kompetencje – realizowałem kampanie sprzedażowe, jak i wizerunkowe. Ciągle staram się rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Jedną z moich największych pasji, poza muzyką oczywiście, jest Real Madryt i Liga Hiszpańska, którą staram się oglądać regularnie. Oprócz sportu i muzyki jestem wielkim fanem twórczości Tolkiena.