Zdjęcie w wynikach wyszukiwania – jak to zrobić?

Oceń artykuł!

Pewnie nieraz napotkaliście się na zdjęcie autora w wynikach wyszukiwania. Jest to nowy snippet od Google, powiązany z portalem społecznościowym Google+. Zdjęcie w wynikach wyszukiwania może mieć każdy, kto udziela się na blogach lub pisze swojego bloga.

Jakie warunki musisz spełnić, by twoje zdjęcie pojawiło się w wynikach wyszukiwania ?

  1. Musisz posiadać konto w serwisie Google + wraz ze zdjęciem. Zdjęcie powinno wyraźnie wskazywać twoją twarz – inaczej mogą być problemy z jego akceptacją.
  2. Musisz wstawić odpowiedni link na swój blog lub serwis w jakim się udzielasz.

Poniżej pokażę jak w prosty sposób uzyskać taki efekt na blogu opartym o CMS WordPress  – większość blogów stoi właśnie na tym systemie.

Krok 1. Zainstaluj jedną z dwóch wtyczek :

  • Yoast SEO – wtyczka, która pomaga w optymalizacji SEO bloga, ale również w polu użytkownika dodaje możliwość podlinkowania profilu w serwisie Google+. Wtyczka jest całkowicie darmowa i możecie ją pobrać pod tym adresem : Yoast SEO
  • Fanciest Author Box – wtyczka, która pokazuje tabelę z informacjami o autorze pod każdym jego wpisem. Oprócz możliwości podlinkowania swojego profilu Google+ możemy tu ustawić swój profil w serwisie Facebook, Linkedin. Wtyczka będzie pokazywać również nasze zdjęcie, stanowisko, stronę www oraz biografię. Wtyczka jest płatna – jej koszt wynosi 10$. Kupić możecie ją tutaj : Fanciest Author Box
  • Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcecie instalować tych wtyczek musicie poszukać innej, która da wam możliwość w waszym profilu podlinkowania profilu z serwisu Google +. Jest też inna opcja : wstawienie specjalnego kodu do sekcji <head> swojego bloga. <link rel=”author” href=”https://plus.google.com/114637068222117227320/posts”/> – link musi linkować do naszej tablicy w serwisie Google +.

Jeżeli już zainstalowałeś wtyczkę, bądź wstawiłeś kod do sekcji <head> swojego bloga możesz przejść do kroku numer 2.

Krok 2. Dodaj link do bloga w swoim profilu Google +

W tym celu edytuj swój profil Google + :

W edycji profilu znajdź zakładkę „udziela się w” :

Następnie kliknij w „dodaj własny link” . W miejscu Etykiety wpisz nazwę bloga, zaś w polu Adres URL wpisz adres URL, gdzie blog się znajduje.

Upewnij się jeszcze, że twoje dane są publiczne co widać na powyżej załączonym zrzucie ekranu.

Jeżeli wykonałeś powyższe kroki po krótkim czasie twoje zdjęcie powinno pojawiać się w wynikach wyszukiwania przy twoich wpisach.

Google udostępnia również narzędzie, które pomoże nam sprawdzić, czy czegoś po drodze nie zrobiliśmy źle. Jest to narzędzie : Rich Snipet Tool.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w odpowiedni sposób połączyłeś blog z profilem Google + wprowadź do narzędzia adres URL bloga lub jeden ze swoich wpisów, jeżeli na blogu udziela się więcej niż jeden autor.

Następnie kliknij w podgląd.

Jak widać w moim przypadku wszystko się powiodło. Zostałem zweryfikowany przez serwis Google + .

To jeszcze nie koniec możliwości jakie daje nam identyfikacja autora.

Google wprowadziło specjalny dodatek do narzędzia Google Webmaster Tools. Jeżeli udzielasz się na wielu blogach i na wszystkich zweryfikujesz się jako autor będziesz mógł śledzić popularność swoich wszystkich wpisów z jednego miejsca.

Jak to zrobić ? Wystarczy, że posiadasz konto w systemie Google Webmaster Tools założone na ten sam adres e-mail, na który założone masz konto Google +.

Po zalogowaniu do konta klikamy w Statystyki Autora w zakładce Labolatorium (przy tej operacji nie logujemy się do żadnej strony) :

Jak widać w okresie 9 października do 8 listopada odwiedzono 53 adresy URL, gdzie byłem zweryfikowany jako autor :

110 osób odwiedziło te wpisy, a 2000 je wyświetliło.

Pod statystykami widocznymi powyżej mamy również wylistowane wszystkie adresy URL, których jesteśmy autorami i które zostały odwiedzone :

Myślę, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które udzielają się na wielu blogach i chciałyby sprawdzić popularność swoich wpisów w prosty sposób. Nie potrzebujemy w tym przypadku dostępu do narzędzia analitycznego – wystarczy zweryfikować się jako autor.

A czy wy już zweryfikowaliście się jako autorzy swoich blogów ?

Redaktor

4 komentarzy do artykułu: “Zdjęcie w wynikach wyszukiwania – jak to zrobić?

  1. Witam. Dzięki za opis. Ciekawe kiedy wyniki się zmienią i doda się zdjęcie do wyników wyszukiwania? Mam nadzieję, że stanie się tak niedługo.

  2. Witam. Czy jako adres url strony użytkownika G+ można dać nowy skrócony jej url? Czy nadal trzeba korzystać z adresu zawierającego numer?

  3. Ile czekaliście na pojawienie się obrazka w wynikach wyszukiwania? U mnie mija już 5 dzień i nic, mimo że GWT pokazuje obrazek w Narzędziu do testowania.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.