Trzy zmiany w panelu AdWords, o których musisz wiedzieć

Nowy panel AdWords ma być dostępny dla wszystkich do końca 2017 roku. Ci, którzy mają już do niego dostęp, wiedzą, że panel jest stale udoskonalany i czasem łatwo się z nim zagubić. Jednak wszyscy będziemy musieli się z nim polubić, a przekonać nas do niego mogą zmiany, które zostały wprowadzone w ciągu ostatniego miesiąca.

„Strony docelowe” w nowym panelu AdWords

Pod koniec sierpnia pojawiła się w nim zakładka „Strony docelowe”. W niej możemy znaleźć raport skuteczności poszczególnych stron docelowych, do których kierują nasze reklamy. Może on nam pomóc w ocenie dostosowania stron docelowych do komórek. Przyda nam się to szczególnie w przypadku tych adresów URL, które generują dużą liczbę kliknięć, a nie przynoszą konwersji. Być może takie strony będą potrzebowały poprawek.

W raporcie znajdziemy „Współczynnik kliknięć prowadzących na strony mobilne”, czyli odsetek kliknięć z komórek w sieci wyszukiwania, które prowadzą do stron dostosowanych do komórek. Stronom z niższym współczynnikiem kliknięć należałoby się przyjrzeć bliżej. Można ją poddać testowi optymalizacji mobilnej Google, który znajdziecie tutaj. Narzędzie to podpowie nam, jakie problemy dotyczą danej podstrony.

Nowe raporty dla kampanii zakupowych

Osoby, które prowadzą kampanie shoppingowe, ucieszą się z dwóch nowych raportów wprowadzonych w ostatnich tygodniach. Pierwszy z nich to raport o stanie produktów. Jego głównym zadaniem jest pokazanie, ile naszych produktów może być wyświetlanych. Raport ten znajdziemy w zakładkach „Produkty” i „Grupy produktów” na karcie „Diagnostyka”. Oprócz stanu produktu będziemy mogli sprawdzić, które dokładnie produkty są gotowe do wyświetlania, nieaktywne bądź odrzucone.

Kolejny raport, który możemy znaleźć w panelu to raport o udziale w wyświetleniach na czołowej pozycji, czyli na pierwszym od lewej strony miejscu wśród reklam produktowych w wynikach wyszukiwania. By wyświetlić taki raport, należy dodać kolumnę „Poszukiwanie czołowych pozycji udziału w wyświetleniach”. Zaprezentuje nam ona współczynnik procentowy oznaczający stosunek wyświetleń reklam z czołowej pozycji do łącznej liczby wyświetleń na tej pozycji, którą moglibyśmy uzyskać.

Zmiany w rotacji reklam

Od końca września mają zajść zmiany w rotacji reklam. Obecnie jeszcze mamy do wyboru 4 segmenty, które doskonale znamy ze starej wersji panelu AdWords:

  • Optymalizuj pod kątem kliknięć,
  • Optymalizuj pod kątem konwersji,
  • Równomiernie wyświetlaj naprzemiennie,
  • Zawsze wyświetlaj naprzemiennie.

Niedługo wybór będzie zawężony do 2 możliwości;

  • Optymalizuj
  • Zawsze wyświetlaj naprzemiennie.

Przy zaznaczeniu opcji „Optymalizuj” system będzie wyświetlał te reklamy z danej grupy, których skuteczność uzna za wyższą w porównaniu z resztą reklam. Będzie to robił pod kątem kliknięć na podstawie danych o słowach kluczowych, wyszukiwanych hasłach czy urządzeniach.

Opcja „Zawsze wyświetlaj naprzemiennie” pozostanie bez zmian. Wciąż pozwoli na równomierne wyświetlanie mniej skutecznych reklam z reklamami skuteczniejszymi.

Olga Balas
SEM Specialist w K2 Media S. A.
Przygodę z prowadzeniem kampanii w Google Adwords rozpoczęłam w 2015 roku i od razu poczułam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Do zespołu K2 Search dołączyłam rok później i od tego momentu czuję nieustanny rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Internet kocham głównie za memy. W wolnych chwilach czytam, spaceruję, szukam nowej muzyki, ale najwięcej przyjemności sprawiają mi rozmowy z ludźmi.