Zmiany w sposobie rozliczania reklam TruView

W połowie maja nastąpiła istotna zmiana w rozliczaniu reklam YouTube TruView.

Do tej pory płatność za reklamę w formacie TruView była naliczana po obejrzeniu min. 30 sekund video lub obejrzeniu video w całości jeśli było ono krótsze niż 30 sekund. Jeśli użytkownik zdecydował się pominąć reklamę, Google nie naliczał płatności. Reklamodawca nie płacił również za kliknięcia w film oraz baner towarzyszący, które przenosiły użytkownika na jego kanał lub stronę. I właśnie to ostatnie uległo w ostatnich tygodniach zmianie.

Z uwagi na fakt, że video na YouTube staje się co raz bardziej angażujące, Google zdecydowało się naliczać płatność także za zaangażowanie w treść video.

Aby mieć pewność, że płacimy tylko za celowe kliknięcia w reklamach video, Google zmienił miejsce, gdzie można klikać w ramach In-Stream. Wcześniej kliknięcie naliczało się w każdym miejscu filmu, teraz tylko w wybranych. Jeśli więc w ostatnim czasie zanotowaliście znaczący spadek współczynnika CTR w waszych kampaniach TruView w YouTube właśnie poznaliście prawdopodobną przyczynę tego stanu rzeczy.

Miejsca, za których kliknięcie będzie naliczana opłata

Na slajdzie poniżej widać wszystkie akcje, które użytkownik może wykonać w ramach kampanii TrueView i które od teraz są płatne.

Adnotacje, lajki, przejście na pełny ekran, znaki wodne i przycisk pomiń NIE będą liczone jako zaangażowanie w video.

WAŻNE: Per video Google rozliczy tylko jedną akcję. Jeśli naliczy płatność za obejrzenie – nie naliczy z jej za zaangażowanie w treść. I na odwrót.

Płatne aktywności zostaną uwzględnione w raportach jako dodatkowe obejrzenia.

Od tej pory obejrzenia będzie można rozumieć na dwa sposoby:

1. Jeśli użytkownik kliknie na jedną z płatnych aktywności jeszcze zanim upłynie 30 sekund video, Google policzy to jako kliknięcie. Kliknięcia będzie można segmentować w/g rodzaju aktywności w kolumnie kliknięcia w Adwords. Każde kliknięcie zostanie doliczone do całkowitej liczby obejrzeń.

2. Jeśli użytkownik nie kliknie na żadne aktywne pole, a obejrzy 30 sekund video lub całe video, jeśli jest ono krótsze niż 30 sek, Google zaraportuje tylko obejrzenie.

Podczas planowania kolejnych kampanii TruView weźcie pod uwagę obecne zmiany. Jeśli zależy Wam na przejściach na stronę zadbajcie o to, aby dodać do video wszystkie nakładki angażujące użytkownika.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.